Zastanawiasz się jak wyliczyć cenę przęsła sztachetowego? A może nie wiesz jak wyliczyć rozstawy pomiędzy sztachetami? Jeżeli tak, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Dowiesz się w nim jak obsługiwać kalkulator sztachet online firmy Hanbud. Dodam jeszcze, że są też matematyczne sposoby na wyliczanie rozstawów, które opisałem w tym artykule.
Od czego zacząć pracę z kalkulatorem sztachet
Ja do obliczania cen i rozstawów sztachet metalowych korzystam z kalkulatora na komputerze albo laptopie. Na większym ekranie łatwiej wprowadzać dane, widać też dobrze wizualizację przęsła. Nie polecam do tego telefonów komórkowych. Aby uruchomić kalkulator trzeba wejść na stronę: https://hanbud-ogrodzenia.pl/konfigurator/
Pierwszy ekran jaki nam się pojawia to wybór rodzaju przęsła sztachetowego. Mamy do wyboru: układ pionowy, układ poziomy, układ łukowy wklęsły i układ łukowy wypukły. Wszystkie rodzaje przęseł są oczywiście jednostronne i dwustronne. Na początek wybieram układ pionowy jednostronny.
Pojawia mi się ekran roboczy kalkulatora przęseł sztachetowych. Na górnej belce, po prawej stronie pojawia się cena wyliczanego ogrodzenia. Jest to cena brutto i zawiera wszystkie elementy ogrodzenia, w tym wkręty. Jedynie słupki nie są liczone do wyceny, bo zazwyczaj w naszym ogrodzeniu nie ma dwóch słupków na każdym przęśle. Kolejne przęsło jest dołączane do pierwszego, więc w każdym kolejnym przęśle będzie tylko jeden słupek. Ale łatwo policzysz cenę słupków dostępną w cenniku do pobrania na: https://hanbud-ogrodzenia.pl/cennik/
Kalkulator sztachet metalowych – wprowadzanie danych
Do wprowadzania danych służy pasek po prawej stronie. Ja zaczynam konfigurację od wybrania modelu sztachety i zakończenia. W podanym przykładzie jest to model sztachety Sigma i zakończenie zaokrąglone.
Dalej wybieram powłokę sztachety i kolor elementów montażowych. Klikam na zakładkę „materiały” i wybieram najpierw powłokę sztachet. Później przesuwam widok do dołu i wybieram kolor elementów montażowych. W tym przykładzie wybrałem powłokę „Drewno różane” i najbardziej pasujący kolor elementów montażowych RAL 8017.
Jak widać wszystkie zmiany są natychmiast widoczne na wizualizacji po lewej stronie ekranu. Nie jest to może wierne przedstawienie kolorów, ale pomaga zobrazować wygląd przęsła już na etapie konfiguracji.
Zmiana wymiarów przęsła
Po wybraniu modelu i koloru sztachet i elementów montażowych wracam na zakładkę „Konfiguracja”. Żeby wprowadzić wymiary przęsła, przesuwam widok paska do wprowadzania danych nieco do dołu. Pojawiają się tam suwaki, które służą do wprowadzania szerokości i wysokości przęsła. Możesz używać suwaków, ale możesz też wpisać wymiary w polu liczbowym na środku suwaka. Po lewej i prawej stronie suwaka są podane minimalne i maksymalne wymiary, jakie są możliwe do zamówienia. W tym przykładzie wybrałem wysokość 1800 mm i szerokość 2500 mm. Jak widać na wizualizacji, kalkulator sam dodał trzecia poprzeczkę do przęsła. Powyżej 1700 mm wysokości przęsła jest ona wymagana, żeby konstrukcja była mocna i stabilna.
Wyliczanie rozstawów sztachet metalowych w kalkulatorze
Jak mam wprowadzone wymiary przęsła, przechodzę do sekcji niżej, która służy do wyliczania szerokości rozstawów sztachet. Klikam na pasek rozwijany i mam do wyboru dwie opcje rozstawów: wąski i szeroki.
Na podanym przykładzie wybrałem rozstaw szeroki. Natychmiast wizualizacja zmieniła się, pokazując jak będzie wyglądało przęsło przy szerokim rozstawie sztachet. W lewym górnym rogu wizualizacji wyświetlają się dwa wymiary rozstawów. Pierwszy to rozstaw pomiędzy słupkami i pierwszą sztachetą. Na naszym przykładzie wynosi on 48 mm. Drugi wymiar to już rozstaw pomiędzy sztachetami i wynosi on 45 mm. Dla czego te wymiary nie są równe? Kalkulator tak wylicza rozstaw, żeby nie było dziesiątych części milimetra po przecinku. Dzięki temu, że odległość sztachet od słupków jest inna, możliwe jest wyliczenie równych rozstawów pozostałych sztachet w przęśle. Jeżeli nie jesteś pewien, o który dokładnie wymiar chodzi, możesz zrobić powiększenie wizualizacji za pomocą scrolla muszki i nieco obrócić widok przęsła, przyciskając lewym przyciskiem myszy na wizualizacji i ruszając wskaźnikiem.
Kalkulator sztachet metalowych – dodatkowe ustawienia
W kolejnym kroku możemy określić układ słupków albo w ogóle wyłączyć słupki z wizualizacji. Układ słupków może być 40×60 lub 60×40. Czyli będzie widoczny od frontu ogrodzenia albo po krótkim boku, albo po długim. Na podanym przykładzie zmieniłem wizualizację słupków na 60×40 mm.
Pole przęsło od podłoża i przęsło od góry słupka służy do przesuwania przęsła góra/dół w obrębie słupków. Na podanym przykładzie ustaliłem wysokość przęsła na 250mm ponad poziom gruntu. Pole przęsło od góry słupka służy natomiast do wysuwania lub chowania przęsła w odniesieniu do górnej linii słupków. W podanym przykładzie wysunąłem sztachety o 50 mm ponad linię słupków. Ostanie pole do wypełnienia to dodatkowa poprzeczka. Jak już wspomniałem kalkulator automatycznie dodaje trzecia poprzeczkę dla przęseł o wysokości ponad 1700 mm. Ale jeżeli nie chcesz takiego rozwiązania, możesz zrezygnować z tej opcji.
Jak wygenerować dokumentację?
Jeżeli konfiguracja przęsła sztachetowego spełnia nasze oczekiwania, to ostatnim etapem jest wygenerowanie dokumentacji w formacie PDF. Służy do tego przycisk na dole paska zadaniowego. Żeby wygenerować dokument wciskam przycisk i czekam chwilę, aż plik się pobierze. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo operacja ta może potrwać kilkanaście sekund. Plik jest widoczny w plikach pobranych w przeglądarce.
Na pierwszej stronie dokumentacji zobaczysz wizualizację przęsła w widoku 2D z podstawowymi wymiarami. Druga strona zawiera specyfikację. Na górze znajduje się nazwa wybranych sztachet metalowych, ich długość, liczba i wybrana powłoka. Dalej jest zestawienie elementów, gdzie znajdziesz informacje o liczbie potrzebnych wkrętów montażowych i akcesoriach montażowych. Ostatnim polem dokumentacji są informacje szczegółowe. Znajdują się tam wszystkie najważniejsze wymiary naszego przęsła, rozstawy sztachet i odległości od podłoża.
Układ dwustronny przęsła sztachetowego
Jeżeli chcemy wyliczyć przęsło sztachetowe dwustronnie, musimy ponownie wrócić do pierwszego ekranu konfiguratora z wyborem układów przęseł https://hanbud-ogrodzenia.pl/konfigurator/
Tam wybieramy układ dwustronny.
Widok jest niemal identyczny jak w układzie jednostronnym. Natomiast widzę na wizualizacji, gdzie pierwszy rząd sztachet jest dosunięty do słupków, natomiast drugi rząd jest rozmieszczony w przerwach pomiędzy sztachetami na pierwszej stronie. Taki jest standard montażu opisany w artykule: https://hanbud-ogrodzenia.pl/sztachety-metalowe-wszystko-co-powinienes-wiedziec-o-montazu/
Dodatkowym polem wyboru na pasku zadaniowym jest rozmieszczenie sztachet, gdzie mogę zmienić je na „jedna za drugą”. Wówczas sztachety nie będą ustawione na przemian, tylko jedna za drugą. Układ taki jest w praktyce stosuje się bardzo rzadko.
Układ poziomy przęsła sztachetowego
Aby skonfigurować przęsło sztachetowe w poziomie trzeba ponownie wrócić do ekranu wyboru układów przęseł.
W układzie poziomym zmienia się układ sztachet i elementy montażowe. Ale poza tym wygląd kalkulatora pozostaje bez zmian. Jedynym dodatkowym polem wyboru jest „Wspornik”. Służy on do dodawania lub usuwania wspornika z wizualizacji. Jak sugerowałem w innym artykule: https://hanbud-ogrodzenia.pl/sztachety-metalowe-wszystko-co-powinienes-wiedziec-o-montazu/ warto dodawać wspornik w przęsłach poziomych, bo wzmacnia to konstrukcję. Często jednak właściciele działek nie decydują się na zastosowanie wspornika ze względów estetycznych. Wspornik i tak jest elementem zestawu listew montażowych, więc jego wyłącznie nie wpływa na obniżenie ceny.
Kalkulator sztachet – jak wyliczać przęsło łukowe
Jeżeli chcę wyliczyć przęsło w układzie łukowym, najpierw muszę wybrać odpowiednią kategorię na ekranie startowym. Do wyboru są dwa rodzaje ogrodzeń sztachetowych w układzie łukowym: wypukłe i wklęsłe. Do wyboru jest też opcja jednostronna lub dwustronna. Manualne liczenie sztachet w układzie łukowym jest bardzo trudne, więc konfigurator to praktycznie jedyny sposób na szybkie i prawidłowe wyliczenie przęsła. Dzięki zaawansowanym algorytmom kalkulator wyliczy nie tylko rozstawy sztachet, ale też ich długość. Dodatkowo długość sztachet kalkulator wylicza w zaokrągleniu do 5mm, dzięki czemu będzie możliwa ich produkcja.
Przy wyliczaniu układu łukowego wypukłego, na pasku zadaniowym po prawej stronie znajdują się nieco inne suwaki z wymiarami przęsła niż w innych typach ogrodzeń. Wysokość dolna to inaczej wysokość przęsła na prawej i lewej krawędzi. Nie jest nazwana jako wysokość przęsła, bo sztachety w układzie wypukłym będą wystawać ponad słupki. W polu „wysokość dolna” wpisz więc wartość odpowiadającą wysokości słupków. Kolejnym suwakiem jest „wysokość łuku”, którym możemy uwypuklać lub spłaszczać łuk. Ostatnim suwakiem jest „szerokość przęsła”, który znamy już z wyliczania poprzednich układów.
Przy wyliczaniu układu łukowego wklęsłego na pasku zadaniowym określamy wysokość i szerokość przęsła oraz wysokość wewnętrzną łuku. Pozostałe parametry są takie same jak przy wyliczaniu innych ogrodzeń.
Jakie dodatkowe funkcje znajdziesz w kalkulatorze sztachet?
Na pasku zadaniowym po prawej stronie znajdują się dwa przyciski. Pierwszy z nich służy do włączania lub wyłączania wymiarowania na wizualizacji. Drugi przycisk poniżej służy do włączania lub wyłączania wizualizacji poziomu gruntu.
Poniżej wizualizacji znajdziesz jeszcze dwa przyciski „Otwórz w AR” i „Zapisz obraz”. Jeżeli chcesz łatwo zapisać wizualizację i później na przykład ją wydrukować, kliknij przycisk „Zapisz obraz”. Wygenerowany zostanie obraz, który możesz pobrać i wydrukować, klikając prawym przyciskiem myszy na wizualizacji.
Inną ciekawą funkcja jest „Otwórz w AR”. Po kliknięciu w ten przycisk zostanie wygenerowany kod QR, który trzeba zeskanować za pomocą telefonu lub tabletu. Wystarczy włączyć aparat fotograficzny w urządzeniu mobilnym, najechać na kod QR i kliknąć w link jaki zostanie wygenerowany. Następnie otworzy się okno przeglądarki, gdzie będzie widoczny model 3D naszego przęsła. Tam klikam w ikonkę prostopadłościanu w prawym dolnym rogu ekranu.
Następnie uruchomi się aparat fotograficzny na urządzeniu mobilnym. Skieruj obiektyw aparatu w miejsce, gdzie chcesz aby stanęło twoje przęsło. Chwile potrwa skanowanie przestrzeni, w tym czasie staraj się delikatnie przesuwać aparat, aby zeskanować przestrzeń. Po chwili model pojawi się na ekranie. Palcami możesz go ustawić w odpowiednim miejscu, zeskalować lub obrócić. Gdy wszystko jest ustawione, mogę obejrzeć przęsło w naturalnych warunkach. Mogę też oglądać przęsło z dowolnej strony, podejść do niego lub się oddalić.
Jak więc widać, konfigurator sztachet metalowych jest bardzo pomocnym narzędziem do wyliczania ceny przęsła i rozstawów. Można go również użyć do projektowania i wizualizacji ogrodzenia. Dzięki dokumentacji, mamy dostęp do wszystkich elementów potrzebnych do złożenia zamówienia. Kiedy masz już gotową konfigurację, skontaktuj się z jednym z dystrybutorów firmy Hanbud. Sztachety posiadają wiele zalet, często niedostępnych dla innych rodzajów ogrodzeń, warto je więc rozważyć przy planowaniu budowy. jeżeli chcesz poznać wszystkie atuty ogrodzeń sztachetowych, zachęcam do przeczytania artykułu: https://hanbud-ogrodzenia.pl/sztachety-dlaczego-warto-wybrac_ogrodzenie-ze-sztachet/
Zachęcam też do przeczytania innego artykułu o sztachetach metalowych, gdzie prezentujemy jedną z największych zalet sztachet, czyli trwałości: https://hanbud-dachy.pl/dlaczego-sztachety-metalowe-sa-bardziej-wytrzymale-od-drewnianych/